Výběr plavby

Při výběru plavby, která bude nejlépe odpovídat vašemu životnímu stylu a očekáváním, je třeba brát v úvahu hned několik faktorů.

 

 


Výběr lodní společnosti

Na trhu je jich několik desítek, a jedna od druhé se mohou lišit opravdu radikálně; jednak cenou a nabízenými službami, ale i tematicky, nebo atmosférou na palubě.
Odlišný může být i jazyk, kterým se mluví na palubě: i když platí, že angličtina je převládající, máme pro vás v nabídce i společnosti, jejichž "úředním jazykem" je němčina, francouzština či italština.

Co do ceny a úrovně, obecně se plavební společnosti dělí na:
- populární (např. MSC, Costa, Royal Caribbean, Carnival, Disney, Celestyal, NCL,P&O, PrincessAIDA ..)
- prémiové (např. Azamara, Celebrity CruisesTUI, Holland America Line, Cunard, Oceania)
- luxusní (Silversea, Seabourn, Crystal, Regent Seven Seas, Windstar, SeaDream, Paul Gaugain)

Kromě toho pro vás máme i speciální společnosti, které nelze zařadit ani do jedné kategorie:

  • Aranui Cruises - hybrid nákladní a výletní lodě na jedinečné trasy v Polynésii
  • Hurtigruten - kromě tradičních plaveb podél norského pobřeží nyní i expediční plavby do Antartídy, Grónska, Jižní Ameriky ...
  • Star Clippers - plachtění v tradičním stylu, malá flotila tří krásných plachetnic
  • Variety Cruises - megajachty a plachetnice s originálními itineráři a skvělým servisem na palubě
  • Celebrity Cruises - specialitou této společnosti jsou kromě klasických destinací i celoroční plavby na Galapágách
  • Silversea - expediční plavby v luxusním stylu na místa, která nenajdete ani na mapě.


Velikost lodě

je při výběru také důležitá. Obecně platí, že velké lodě nabízejí větší výběr možností zábavy pro děti i dospělé. Najdete zde množství atrakcí, jako tobogany a akvaparky, lezecké stěny a lanové parky, simulátory Formule 1, lanovky, diskotéky, velké fitness centra a dětské kluby s věkově odpovídajícími aktivitami a profesionálními animátory.
Plavby na větších lodích také v přepočtu vycházejí levněji. Toto pravidlo nižší ceny ale nemusí platit na nejnovější plavidla, o které je vždy velký zájem a plavby na nich jsou proto vždy o něco dražší.

Atmosféra na menších lodích je intimnější a klidnější. Jejich předností je i to, že díky menším rozměrům mohou přistávat i v přístavech, které jsou pro velké lodě nepřístupné. Jejich trasy jsou proto často originálnější. Ne náhodou flotily prémiových a luxusních společností jsou složeny z malých až středně velkých lodí.

V každém případě je třeba mít na paměti, že často i v rámci jedné společnosti se lodě mohou od sebe velmi lišit, co do velikosti, tak i do atmosféry.


Typ plavby

Co hledáte? Slunce a zábavu, prohlídky, kulturu a historii, krásy přírody a relax, zda dobrodružství a spoustu aktivit?
Vyberte si na základě vašich priorit; některé plavby jsou zaměřeny více na jedno jiné na druhé.
Některé plavby jsou vhodné spíše pro rodiny, některé pro seniory, jiné pro mladé, svobodné ...
Někteří sní o tropickém podnebí Havaje a jižního Pacifiku, jiní v letních měsících upřednostní příjemné počasí Aljašky.
Během plaveb na nejnovějších megalodích s obrovským množstvím aktivit na palubě strávíte více času na moři a méně v přístavech, menší lodě jsou více zaměřeny na destinace.


Délka plavby

Kolik máte času? Pokud je pro vás prioritou délka dovolené a čas, který máte k dispozici, je limitován, máte na výběr mnohé 3-4 denní plavby ve Středomoří. Případně, můžete si zvolit krátkou plavbu v Karibiku s naloděním na Floridě jako součást vaší cesty po Spojených státech.
Na druhé straně, pokud je vašim celoživotním snem plavba kolem světa, lodní společnosti nabízejí nádherné plavby kolem světa v trvání až několika měsíců.

Obecně jsou nejoblíbenější 7 - 14denní plavby.

Pamatujte i na to, že při mnoha plavbách je nutné začít cestu už o den či i o dva dříve a návrat si také může vyžadovat den navíc. Proto například při týdenní plavbě v Karibiku budete potřebovat spolu s cestou 10 dní dovolené. Pečlivě si proto naplánujte termín a informujte se u nás na přesný termín letů či autobusového spojení k vaší plavbě


Kdy sa chcete plavit?

Existuje destinace na každé roční období.
Středomoří si můžete vychutnat po celý rok: od června do září zejména pro možnost koupání, mimo hlavní sezónu je to zejména možnost seznámení kulturních a historických památek. Výhodou je i fakt, že i v nejtužší zimě nabízí tato oblast výrazně příjemnější teploty než u nás. A pokud se chcete ohřát ještě více, bez nutnosti dlouhého letu, od listopadu do dubna jsou k dispozici plavby na Kanárských ostrovech, v kombinaci s Madeirou nebo Marokem. Karibik a Emiráty jsou nejžádanějšími tropickými zimními metami, a toto období je vhodné i pro stále atraktivnější plavby v Asii. Sezóna v Severní Evropě a na Aljašce je relativně krátká, od května do začátku září. Fajnšmekři vám poradí tip na podzim - východní pobřeží Severní Ameriky je nejkrásnější v nádherných barvách indiánského léta od poloviny září do konce října.


Kam se chcete jít podívat?

Pokud už jste se rozhodli pro termín, typ i délku plavby, zbývá ještě vybrat trasu, kterou se chcete plavit a tedy destinace, které chcete lodí navštívit. Pořadí rozhodování může být samozřejmě i opačné. Tak jak jsme zmiňovali, rozhodují zejména vhodné klimatické podmínky pro váš termín, ale i program plavby a délka pobytu v navštívených přístavech.


Rozpočet

Při rozhodování se pro konkrétní plavební společnost, je třeba přihlédnout i na to, co všechno je v ceně plavby zahrnuté. Většinou je zahrnuta plná penze, zábava a určité služby na lodi. Počítejte s výdaji, které nejsou zahrnuty v základní ceně jako spropitné, nápoje a výlety, doprava do přístavu a jiné.
Některé společnosti mají v ceně plavby zahrnuty už i nápoje All Inclusive (kromě luxusních společností i například TUI CruisesCelebrity CruisesCelestyal CruisesVirgin Cruises) a / nebo spropitné pro personál (kromě luxusních společností např. TUI CruisesAIDACelestyal CruisesCelebrity CruisesVirgin Cruises), výběr exkurzí na pevnině, Internetové připojení a podobně.

A samozřejmě, objem služeb zahrnutých v ceně může záviset i na kategorii ubytování.

Čtěte také náš Blog: Proč jsou výhody časlo lepší než nižší základní cena? 

Pokud jste úspěšně zvládli i tento krok, nechte si od nás předložit odpovídající alternativy a cenové nabídky podle aktuální obsazenosti.


Výběr kajuty

Na první pohled byste kajutu mohli snadno pokládat za elegantní hotelový pokoj, jen je obvykle rozměrově o něco menší. Toto pravidlo však neplatí pro kajuty typu suite.

Kajuty se rozdělují podle kategorií a někdy se na jediné lodi může být až o 20 i více různých kategorií! Netřeba však propadat panice - třeba mít na paměti, že každé plavidlo má 4 základní typy kajut:

  • Vnitřní kajuty - jsou bez okna; tím pádem bez výhledu směrem ven. Namísto výhledu jsou na stěnách obrazy nebo zrcadlo.
  • Kajuty s oknem - s neotvíratelným oknem nebo oblou (malé kulaté okno), které zajišťuje přirozené denní osvětlení.
  • Balkonové kajuty - mají balkon, který vám umožní nadýchat se čerstvého mořského vzduchu i bez toho, abyste museli vycházet na veřejnou otevřenou palubu. Pozor! většina společností dnes už nedovoluje kouření na balkoně!
  • Suite - největší a vybavením nejpohodlnější apartmány, často s oddělenou obývací a ložnicovou částí; vztahují se k nim také další služby a zařízení jako například soukromý komorník, vířivka, velká terasa s lehátky pouze pro vás, vstup do lodního spa, stravování v exkluzivní restauraci, předností nalodění a vylodění.

Díky moderní technice při stavbě lodí mají vnitřní i vnější kajuty standardní vybavení. Jednotlivé kategorie a náležící ceny pak závisí na variací velikosti, pozice, plnosti výhledu a vybavení těchto základních čtyř druhů.

Výběr záleží od vašeho finančního rozpočtu, ale zejména od vašich potřeb a očekávání. Obecně opět platí, že co je dobré pro jiné, nemusí být dobré i pro vás. Je třeba si položit několik otázek:
Potřebujete pouze místo, kde prospíte a osvěžíte se, abyste opět vyrazili objevovat zda se bavit? V takovém případě by vnitřní kajuta neměla být žádným problémem a ušetřený rozdíl můžete využít na nápoje, příjemnou masáž či zajímavé exkurze. Pokud ale máte sklony ke klaustrofobií, vnitřní kajutě se raději vyhněte.
Jste citlivý na pohyb moře? Pokud ano, upřednostněte kajuty na nižších nebo středních palubách, co nejblíže středu paluby.
Jedná se o romantickou cestu a vaše představa je spíše trávit čas ve dvojici než dělit se o společné prostory s ostatními spolucestujícími? Balkónová kajuta bude vaší soukromou oázou.
Rádi si na dovolené dopřejete a nepotřebujete se omezovat a upřednostňujete exkluzivní služby? Informujte se u nás o výhodách Suite kategorií.
Čtěte také:
Yacht Club na lodích MSC
Royal Suite by Roayl Caribbean
Suite Costa

Prostudujte si rozložení kategorií na mapce jednotlivých palub i celé lodi. Pokud máte určený rozpočet, pravděpodobně se budete rozhodovat zejména v závislosti od ceny. Berte ale v úvahu i svůj životní styl a vkus. Cena je určitě důležitá, ale často stojí za to připlatit si a zvolit lepší kategorii, která lépe vyhovuje vašemu standardu.

Oneworld Travel - LuxusnéPlavby je tu samozřejmě pro vás, abychom vám při tomto výběru poradili.
Rádi pro vás prověříme aktuální dostupnost a kajuty volné k rezervaci. Číslo své kajuty se často dozvíte již při rezervaci. Při akciových cenách ale někdy možnost výběru neexistuje a číslo kajuty se dozvíte až těsně pro plavbou nebo dokonce až na místě. Máte garantovanou jen kategorii kajuty.


Doprava do přístavu

Čechy nemají moře a podle zvolené destinace proto při výběru plavby musíte vždy brát v úvahu i dopravu do přístavu nalodění a vylodění.

Některé plavební společnosti nabízejí do nejoblíbenějších destinací i výhodné balíčky Flight & Cruise, které kromě plavby zahrnují i ​​letenky a transfery mezi letištěm a přístavem.
Při vybraných plavbách ve Středomoří společnosti MSC a Costa nabízejí i praktické autobusové spojení z Vídně do Benátek a Janova či Savony (za příplatek).

Pokud ani jedna taková možnost není k dispozici, ve Oneworld Travel - LuxusnePlavby vám rádi prověříme a rezervujeme nejvýhodnější letecké spojení a transfery až do přístavu.

A jestli se do přístavu cestujete vlastním autem, umíme vám nacenit výhodné hlídané parkování.