Aljaška

Za ledovcovou hradbou leží zasněžené hory, malebná přístavní města, ledem obalené fjordy a rozsáhlé národní parky s bohatou faunou. Se svými 1 718 000 km² je Aljaška státem řádných proporcí. Dávají si tu dostaveníčko dobrodruzi z celého světa a závodí se psími spřeženími, zdolávají ledopády, táboří v divočině či splavují zlatonosný Yukon. Okružní plavba je vynikajícím způsobem, jak poznat některé aspekty Aljašky pohodlně, protože až 90% státu je nepřístupných autem nebo pěšky.

Plavby výletní lodí na Aljašku

Můžete se kochat přírodními krásami, ochutnat alespoň některé místní speciality z bohaté kulinářské nabídky, zažít vzrušující let helikoptérou nad nekonečné bílé plochy ledovců či hluboké lesy a skalnatá pohoří. Při výletech do divočiny určitě zahlédnete zvěř v jejich původním prostředí. Těšit se můžete na velryby, orla bělohlavého, lední medvědy, eskymácké psy, horské kozy či v této oblasti notoricky známé medvědy grizzly.
Výletní lodě vyplouvají nejčastěji z přístavů Seattle a Vancouver na plavby v trvání jednoho týdne až 10 dní. Plavby se pořádají od konce května do konce srpna.

Národní park Glacier Bay

Výletní lodě sice nikdy v Národním parku Glacier Bay nekotví, ale hosté prožijí doslova výlet do doby ledové. Území parku o rozloze 13 287 km2 zahrnuje jak pevninu, tak pobřežní vody a je natolik unikátní, že je zapsáno do listin UNESCO. Hosté se mohou z paluby lodi dívat na tzv. "telení ledovců", kdy se odlamují obrovské kusy ledové masy a padají do moře. Pozornost připoutají také velryby, ptačí kolonie, lachtani, tuleni a další živočichové. Výletní lodě obvykle stráví celý den (9–10 hodin) v Glacier Bay, včetně zastávky u významného přílivového ledovce. Strážci parku v národním parku nastupují na loď, aby poskytli speciální prezentace o parku a zodpověděli na všechny zvídavé otázky.

Přístavy pro výletní lodě na Aljašce: Anchorage (Whittier), Ketchikan, Juneau, Seward, Sitka

S kterou lodní společností se vydat na Aljašku

Vzhledek k unikátnosti destinace a klimatu se pořádá plavby výletní lodí jen několik lodních společností. Velkým specialistou je Princess Cruises, kdy je kromě plavby samotné nabízeno také prodloužení o poznávací pobyt na pevnině. Jedno či dvě plavidla posílají každoročně na Aljašku také Holland America Line, NCL, Carnival, Royal Caribbean; vždy se bude jednat spíše o menší lodě.