Aberdeen

Třetí největší skotské město Aberdeen leží na východním pobřeží Severního moře v ústí řek Don a Dee. Je často nazýváno žulovým městem kvůli své architektuře z místního šedého granitu. Jakmile zasvítí slunce, slída v žule se začne třpytit, takže se Aberdeenu také přezdívá "stříbrné město". Místo se pyšní bohatou a zajímavou historií a kulturou.

V okolí Aberdeenu se majestátně tyčí více než 60 hradů (například královský Balmoral, Dunnottar aj.), ale narazíte tu i na 14 palíren sladové whisky a více než 50 golfových hřišť světové třídy. Objevíte tu krásnou přírodu, divoce vyhlížející ostré skalní útesy spadajíci k hladině moře i široké sytě zelené louky.
V Severním moři u Aberdeenu probíhá těžba ropy, která tu má dlouhou historii a zůstává důležitým prvkem regionální ekonomiky. V okolí se nachází několik ropných rafinerií a zpracovatelských zařízení, vyrábějících různé ropné produkty.

Plavby a sezóna v Aberdeenu

Výletní lodě neplují do tohoto přístavu příliš často, leží na trasách výjimečných okruhů, které se pořádají od jara do konce léta. Ze známých společností tu asi nejčasněji potáte lodě AIDA.

Kam se vydat v Aberdeenu

Hledáte-li klid a uvolnění, zamiřte do Duthie, veřejného parku z konce 19. století, ve kterém se odrážejí Viktoriánské vlivy.  S výhledem na řeku Dee, plnou fontán a jezírek, je známý svými zimními zahradami a rosáriem Mountain, kde v létě kvete více než 120 000 růží mnoha vůní a barev.  Aberdeen je důležitým přístavem s bohatou námořní historií, zdokumentovanou v Maritime Museum, kde se dozvíte o historii rybolovu, lodní dopravy a přístavního života.
Old Aberdeen je fascinující částí města plnou historie, kultury a krásné architektury. Procházejte se jeho úzkými uličkami, obdivujte starobylé budovy a užijte si atmosféru tohoto malebného historického místa. St. Machar's Cathedral z 12. století je jednou z nejvýznamnějších historických památek v Aberdeenu

Celý okres Aberdeenshire nabízí úchvatné scenérie od pobřežních útesů až po rozlehlé hory. Prozkoumejte fascinující přírodní scenérie Cairngorms National Park nebo si udělejte výlet do přístavního městečka Stonehaven, kde můžeš navštívit Dunnottar Castle. Hradní komplex se skládá z několika stavebních prvků, včetně pevnostních zdí, věží, paláců a kaplí. Nejvýraznější stavbou je vež, která se tyčí na strmém útesu a poskytuje ohromující výhled na moře.

Nejoblíbenější výlety lodních společností

 • Městem Aberdeen po stopách piva, ochutnávka piva v BrewDog brewery
 • Okružní jízda Aberdeenem a návštěva muzea Gordon Highlanders
 • Pěší komentovaná prohlídka historického centra a St. Machar's Cathedral
 • Historie a záhady hradu Crathes Castle
 • Prohlídka historické části města a viktoriánský park Duthie
 • Okruh městem a Pitmedden Garden
 • Hrad Fraser Castle
 • Okolí Aberdeenu: útesy, Stonehaven a hrad Dunnottar
 • Balatar - historické centrum a destilérie Royal Lochnagar

Naše tipy pro Aberdeen

Gastronomie: Skotská gastronomie je bohatá na tradiční pokrmy a suroviny, které odrážejí bohatou historii a kulturu země. Haggis, směs jehněčího nebo hovězího masa, je pravděpodobně nejznámějším skotským pokrmem. Velice oblíbené jsou ryby. I zde se hojně nabízejí britské "fish and chips" (smažená treska v těstíčku a hranolky). Skotský losos z čistých vod zdejších řek a moří je často podáván grilovaný, uzený nebo připravený v různých pokrmech, jako je například lososový steak. Pomyslnou sladkou tečku zastupuje ovesný dezert Cranachan podávaný ve skleničce či máslová sušenka Shortbread.
Whisky je symbolem skotské kultury a dědictví. Její rozmanitost a kvalita přitahují whisky milovníky z celého světa, kteří si užívají rozmanitosti chutí a aromat tohoto slavného nápoje. Skotská whisky existuje ve mnoha různých stylech a variantách, které se liší podle regionu, typu sladu a technologie destilace.
Jazyk: angličtina je oficiálním jazykem; v některých oblastech se mluví skotskou gaelštinou (Gàidhlig) či se používá dialekt Scots.
Měna: britská libra (GBP)
Stránky přístavu: Port of Aberdeen

Přístav Aberdeen - cruise terminal

Výletní lodě mohou kotvit na 2 místech:

 • Port of Aberdeen: Centrum města leží asi 1,5 km od terminálu. Na hlavní nádraží to je jen asi 5 minut chůze.
 • Aberdeen South Harbor: Zde byla nově vybudovaná (2023) mola pro velké výletní lodě. Je vhodné využít služby lodních společností.