Monfalcone

Přístavní město Monfalcone leží na břehu Jaderského moře v italské oblasti Benátsko, jen několik kilometrů severně od Terstu. Je to typické přímořské město, známé po celém světě díky svému rozvinutému lodnímu průmyslu. Místní loděnice Fincantieri vyrábějí výletní lodě i pro nejvýznamnější plavební společnosti. Monfalcone má ovšem i významné přírodní, historické a kulturní památky.

Plavby a sezóna v Monfalcone

Přístav Monfalcone přibyl na mapy výletních plaveb teprve nedávno v důsledku přetížení nedalekých Benátek a lety trvající averzi Benátčanů proti velkým výletním lodím. Hlavní sezóna je od časného jara do pozdního podzimu, kdy jsou výletní lodě na trasách ve východním Středomoří. Momentálně je nástupním přístavem některých lodí MSC, ale je možné, že v budoucnu se přidají i další společnosti.

Kam se vydat v Monfalcone

Symbolem města je slavná pevnost Rocca postavená Ostrogóty v 5. století, vzdálená jen krátkou vycházku od centra.
Muzeum Museo della Rocca je rozděleno na dvě části; část věnovaná speleologii se nachází v pevnosti Rocca a paleontologická část muzea na ulici via Valentinis. Za návštěvu stojí také historický palác radnice Municipio di Monfalcone v neoklasickém stylu.

K nejzajímavějším kostelům patří Chiesa del San Polo, La Chiesa di San Nicolò a Duomo di Sant'Ambrogio, zejména Santuario della Beata Vergine Marcelliana ze 14. století s cennými nástěnnými freskami.

MuCa je zajímavým muzeem lodního stavitelství využívající moderní technologie a inovativní multimediální systémy. Kromě části v interiéru zahrnuje také okruh na venkovní trasy ve vesnici Panzano a návštěvy s průvodcem v areálu loděnic Fincantieri.

Místem hodným pozornosti je tematický park Parco tematico della Grande Guerra di Monfalcone; na místech, kde se odehrály významné bitvy v letech 1915-1917.

Monfalcone je výborným výchozím bodem i pro výlety do přírody: nedaleké jezero Doberdò del Lago s přilehlou přírodní rezervací, turistická stezka Rilke nebo přírodní rezervace delle Falesie.

Nejoblíbenější výlety v Monfalcone

  • Návštěva Benátek (autobusem), s průvodcem
  • Hrad Castello di Duino

Naše tipy

Gastronomie: Regonální kuchyně je ovlivněna různými kulturami. Vedle tradičních jídel z ryb a mořských plodů zde najdete i polévky, ale také hovězí guláš. Typické první jídlo jsou ručně krájené pruhy těstoviny, ochucené šťávou "sugo" ze zvěřiny, krupicovo-bramborové gnocchi plněné švestkami s rozpuštěným máslem a skořicí nebo polenta. Oblíbené jsou husté zeleninové polévky, typická je "jota" z fazolí a kysaného zelí, obohacená vepřovou kůží. Ochutnejte například telecí nebo vepřové „stinco“, chutný telecí guláš „sguazeto“. je také vařené maso a šunka podávané s křenovou omáčkou.
Ze sladkostí vede štrůdl ořechový nebo plněný jablky, rozinkami, piniovými oříšky, a dále specialita "pinze", i "presniz", i "chiffeleti", "Krapfen". Oblíbená jsou vína odrůd Merlot, Tocai Friulano, Verduzzo, Peduncolo Rosso a sladká Malvasia Istriana.
Měna: EUR

Terminál Monfalcone

Aktuálně z tohoto přístavu vyplouvají lodě MSC.
PARKOVÁNÍ: zjišťují si klienti sami online + platba kartou, na výběr je více poskytovatelů
Parkoviště  MyParking Monfalcone (shuttle bus k terminálu zdarma)
Parkoviště Parkvia (kryté parkoviště, shuttle bus k terminálu zdarma; storno zdarma)
Parkoviště Parkimeter (shuttle bus k terminálu zdarma)
Parkoviště Parkagent, do vyhledání zadat Porto di Monfalcone, stránky pouze v italštině

Mapa přístavu Monfalcone