Hurtigruten

Norská lodní společnost Hurtigruten (v norštině to znamená "rychlá cesta"), do roku 2007 známá jako Norwegian Coastal Express, byla založena v roce 1893 na provozování plaveb na norském západním a severním pobřeží mezi Bergen a Kirkenes.

Plavby za krásou přírody a za poznáním

Mottem této společnosti je: "Zanechávej po sobě pouze otisky svých nohou, neodnes si nic, pouze fotografie a nezabíjej nic kromě času." Hurtigruten je momentálně zřejmě nejekologičtější plavební společností vůbec.
"V Hurtigrutenu je tlak na udržitelné řešení a zavádění ekologických technologií jádrem všeho, co děláme," říká generální ředitel společnosti, Daniel Skjeldam.

 • Hurtigruten neustále posouvá své zelené hranice a usiluje o úplnou eliminaci emisí. Jako první lodní společnost na světě nyní natrvalo zavádí bionaftu jako pohonné palivo na několika svých lodích. Bionafta snižuje emise až o 80% ve srovnání s běžnou lodní naftou. Ekologická bionafta společnosti Hurtigruten se vyrábí z odpadu z průmyslových odvětví, jako je rybolov a zemědělství - to znamená, že při výrobě těchto biopaliv se nepoužívá palmový olej a nemají proto negativní vliv ani na deštné pralesy. Bionafta se bude používat v kombinaci s jinými nízkoemisními zdroji paliva.
 • Mnohé lodě flotily jsou již vybaveny zařízeními pro připojení na pobřežní energii z místních přístavů, čímž se eliminují emise během zastávek.
 • Na všech lodích flotily je zakázáno od roku 2018 používání jednorázových plastů. Veškerý vyprodukovaný odpad se ukládá na palubě, aby se pak vyložil a zpracoval na pevnině - nedochází tedy k znečišťování moří.  Rovněž vyzvali své dodavatele, aby aktivně redukovali používání plastových obalů.
 • Zaměstnanci na lodích spolu s mnoha dobrovolníky z cestujících, využívají zastávky na čištění místních pláží.

Destinace plaveb Hurtigruten

Lodě Hurtigruten plavou téměř podél celého pobřeží Norska se zastávkami v takových místech jako Bergen, Geirangerfjord, Tromso, či ostrovy Lofoten.
Některé lodě společnosti jsou určeny na Expedičné plavby expediční plavby i v jiných oblastech světa: Grónsko, Island, Rusko, Svalbard (Špicberky), Evropa, Karibik, Severní, Centrální a Jižní Amerika a Antarktida.

 Aktuálne informácie o plavbách spoločnosti Hurtigruten v súvislosti s pandémiou Covid -19Od července 2018 společnost zcela vyloučila používání jednorázových plastových produktů (brčka, umělé sklenice, sáčky, plastové tašky, jednodávkové balení másla a jiných potravin). Rovněž vyzvali své dodavatele, aby aktivně redukovali používání plastových obalů. Navíc zaměstnanci na lodích spolu s mnoha dobrovolníky z cestujících, využívají zastávky na čištění místních pláží.

Flotila lodíTonážDélkaKapacitaRok
výstavby 

Poslední
přestavba

MS Fram Expedičné plavby11.647 t114 m318 pax20072017
MS Fridtjof Nansen Expedičné plavby20.889 t140 m530 pax2019 
MS Kong Harald Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby11.204 t122 m590 pax19932016
MS Lofoten Nórske plavby2.621 t87 m400 pax19642015
MS Maud Nórske plavby Expedičné plavby16.151 t135 m554 pax20032017, 2021
MS Nordkapp Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby11.386 t123 m590 pax19962016
MS Nordlys Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby11.204 t122 m590 pax19942018
MS Nordnorge Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby11.384 t123 m590 pax19972016
MS Otto Svedrup Nórske plavby Expedičné plavby15.690 t138 m554 pax2002 
MS Nordstjernen Expedičné plavby2.191 t81 m149 pax19562014
MS Polarlys Nórske plavby11.341 t123 m619 pax19962018
MS Richard With Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby11.205 t122 m590 pax19932018
MS Roald Amundsen Expedičné plavby20.889 t140 m530 pax2019 
MS Spitsbergen Expedičné plavby7.025 t97 m243 pax20092016
MS Trollfjord Nórske plavby Expedičné plavby16.140 t136 m822 pax20022017, 2021
MS Vesteralen Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby6.261 t108 m554 pax19832017

Nórske plavby Norské plavby Expedičné plavby Expediční plavby Trajekt Ferry-cruise Trajekt Cruise-Ferry

 

První salonek lodní společnosti v Bergenu

V průběhu července 2021 přivítá lodní společnost své první hosty v nově otevřeném salonku v přístavu Bergen. Salonek bude mít rozlohu cca 525 metrů čtverečních. Bergen je největší přístav společnosti, a právě zde většina hostů získává první dojem o společnosti Hurtigruten a o nejkrásnější plavbě na světě. Salonek bude k dispozici i pro lodní expedice Hurtigruten, které zvolí trasy zahrnující tento přístav v itineráři. Pokud bude loď kotvit v terminálu v Bergenu, v době od 13:00 do 21:00 budou v salonku ochutnávky norské přímořské kuchyně a lehké občerstvení. Vlastní koordinátoři společnosti Hurtigruten zajistí aby byli všichni hosté inspirováni "k probádání". Hosté budou mít dostatek času na získání informací týkajících se lodi a o cestě / plavbě, která je čeká. Než se cestující nalodí na palubu lodi, proběhne bezpečnostní briefing v samostatné přednáškové sále uvnitř salonku. Před odjezdem ze salonku bude velká selfie stěna, kde si všichni hosté mohou udělat selfied před odjezdem s textem "Vaše dobrodružství začíná zde" - "Your adventure starts here".

Hosté: Na pravidelných norských plavbách potkáte zejména místních, kteří cestují z jednoho přístavu na druhého nebo se účastní konferencí na palubě. Další nejčastěji zastoupenou národností jsou Němci, pak Angličané, další Evropané, Američané a Australané.
Na palubě mohou být i středně velké a větší skupiny; ostřílení cestovatelé, a jednotlivci, kteří se jen prostě kochají scenériemi a malebnými městečky. Průměrný věk je kolem 50 let, při malém počtu dětí. Jedním z půvabů těchto cest je, že cestující se zde neustále mění díky stálému nastupování a vystupování během plavby.

Oficiálním jazykem na palubě je angličtina.

Vybavení lodí: Přestože jsou jejich lodě pohodlné a stylově moderní, jsou orientovány na funkcionalitu a tedy postrádají tradiční symboly klasických výletních lodí: kasina, divadla, tobogany, organizované aktivity a zábavu, či výběr alternativních restaurací. Lodě nabízejí saunu, posilovnu, knihovnu, bazén a vířivky. Na některé lodě si můžete vzít za příplatek i svůj osobní automobil.

Ubytování: Vybrat si můžete ze široké škály pohodlných kajut. Liší se velikostí a umístěním, někdy i v rámci stejné třídy, a obecně platí, že vnější kajuty na vyšších palubách mají velká okna, zatímco dolní paluby mají malé okénka.
Kajuty mají většinou kapacitu pro 2 osoby - vícelůžkové kajuty jsou k dispozici na vyžádání a propojené kajuty jsou k dispozici na vybraných lodích.

Stravování: Na trajektových lodích společnosti stolování se odehrává v jedné restauraci. Snídaně a obědy jsou otevřené a podávané formou bufetu s dobrým výběrem chutných norských a mezinárodních jídel. Večeře jsou ve stanovených časech s vyhrazenými místy, obsahují tři chody. Speciální požadavky ohledně stravování je potřeba nahlásit předem. Kavárna otevřena 24 hodin denně (zde se platí za každou konzumaci podle jídelníčku) je nejčastěji využívána cestujícími, kteří cestují jen na krátkých úsecích.
Na expedičních lodích je k dispozici více restaurací.
Na palubách je pitná voda dostupná i v kajutové koupelně. Během hlavních jídel se podává stolní a sycená voda, bez příplatku.
Alkohol je vysoce zdaněn, v poplatnosti s norskými zákony. Není povoleno přinést si na palubu vlastní alkoholické nápoje. V opačném případě budou zabaveny a vráceny až na konci plavby.

Program: Atmosféra na palubě je různorodá, protože tyto lodě kromě mezinárodní klientely, která plavby využívá jako výletní, také přepravovat náklad a místních obyvatel. Většina čistě norské posádky mluví anglicky, mnozí plynule.
Na rozdíl od letních plaveb s občasným hudební interpreti na palubě, zábava nebývá naplánovaná. Cestující většinou sledují neustále se měnící scenérii z palub nebo z vkusně zařízených pozorovacích salonků a barů, zatímco někteří si čtou a hrají společenské hry. Díla norských malířova sochařů přitažlivě zdobí celou flotilu.

Na lodích Hurtigruten poskytuje zábavu sama matka příroda a hlavními atrakcemi jsou tedy dechberoucí scenérie a interakce s ostatními cestujícími. Jejich plavby jsou často označovány jako "nejkrásnější na světě".

Programy pro děti: od 2018 zavádí Hurtigruten na svých norských plavbách program "Young Explorers". Účastnit se ho mohou děti ve věku od 7 do 13 let a je zaměřen na poznávání norské přírody, klimatu a kultury. Děti se přiměřenou a zábavnou formou dozvědí více o divokých zvířatech, folklóru a tradičních kulinářských specialitách, ale také o ochraně prostředí a o známých norských objevitelích. Součástí tohoto programu je i výběr přes 20 "Young Explorer Friendly" exkurzí.

Exkurze na pevnině: Rozsáhlý program exkurzí, některé zaměřené na roční období, zahrnují například městské pěší výlety, muzea a církevní návštěvy, ornitologická pozorování, psí sáňkování, pozorování Severní záře, jízdy na kajaku, kulturní zaměřené výlety v Laponsku či půldenní programy na Severní mys . Všechny exkurze mohou být předem rezervovány on-line.

Dresscode: absolutně žádný, dokonce ani během večeře.

Spropitné: Hurtigruten na svých lodích nepožaduje žádné spropitné. Je to jen na osobním uvážení.

Kouření: je povoleno pouze ve vyhrazených prostorech na vnějších palubách.

Oficiální měna: Veškeré zboží a služby na Hurtigruten lodích jsou účtovány v norských korunách (Norwegian Krone). Můžete platit kreditními kartami, výletní kartou (zajistíte si ji na recepci lodi) nebo v hotovosti. Na otevření palubního účtu můžete použít karty Visa, American Express, Diners nebo MasterCard. Na konečné vyrovnání účtu mohou být použity i jiné karty, ale ne na jeho aktivaci.

Na palubě není k dispozici automat na výběr hotovosti ATM.

V ceně plavby je zahrnuté:

Expediční plavby:

 •  
 • Ubytování v kajutě vybrané kategorie
 • plná penze
 • Využívání zařízení na lodi
 • Nealkoholické nápoje, stolní víno a pivo během hlavních jídel. Káva, čaj a voda jsou k dispozici během celého dne.
 • Přístavní poplatky

Pobřežní norské plavby:
Kategorie Basic:

 • Ubytování v kajutě vybrané kategorie bez možnosti výběru konkrétní kajuty
 • Plná penze
 • Přístavní poplatky

Kategorie Select:

 • Možnost výběru konkrétní kajuty ve vybrané kategorii, podle aktuální obsazenosti
 • Možnost výběru turnusu sezení při večeři
 • Plná penze
 • Káva a čaj během celého dne
 • Používání palubní wifi

Kategorie Platinum:

 • Večeře v À la carte restauraci (kromě lodí MS Lofoten, MS Vesterålen a MS Spitsbergen)
 • Výběr nápojů během večeře
 • Večerní úprava kajuty
 • 2 exkluzivní exkurze na pevnině
 • Návštěva kapitánského můstku (po dohodě s bezpečnostní službou)
 • Doprava z / na letiště v Bergenu, Trondheimu a Kirkenes
 • Minerální voda v kajutě
 • Košík na uvítanou se sektem v kajutě
 • Bezplatné zapůjčení dalekohledu

V ceně není zahrnuté:

 • Doprava do / z přístavu (pokud jinak neuvedené)
 • Osobní výdaje na palubě (kavárna, samoobslužná prádelna s pracími prostředky atd.)
 • Spropitné (nevyžaduje se)
 • Nápoje nezahrnuté v ceně kategorie
 • Fakultativně exkurze (pokud jinak neuvedené)
 • Cestovní pojištění - na požádání naceníme
 • Víza (pokud potřebné)


Informace k situaci COVID-19 v souvislosti s plavbami společnosti Hurtigruten

Situácia COVID-19 - Aktuálne informácie o plavbách na Crystal Cruises Důležité upozornění:
Uvedené informace mohou podléhat změnám i bez předchozího ohlášení, v důsledku zavedení nově aktualizovaných nařízení ze strany lodní společnosti. Pro přesné informace doporučujeme kontaktovat Oneworld Travel, případně konzultovat webovou stránku společnosti.

Aktuální informace o plavbách Hurtigruten v souvislosti s pandemickou situací COVID-19: LINK (v angličtině).
Podmínky pro nalodení: LINK (v angličtině)

Na všech lodích byly zavedeny některé přísná opatření, jejichž cílem je chránit hosty i posádku před onemocněním Covid-19. Tato opatření budou neustále aktualizovány podle nejnovějších pokynů místních autorit.

Renomovaný profesor lékařské mikrobiologie Ørjan Olsvik spolupracuje se společností Hurtigruten jako poradce. Své více než 10-leté zkušenosti s kontrolou infekcí předá palubním lékařským týmem společnosti, aby mohli pracovat co nejbezpečnějším způsobem. Mezi organizace, které již využili jeho odborné znalosti, patří WHO, OSN, NATO a CDC v USA.

Podmínky nalodění pro jednotlivé destinace naleznete níže v přílohách.

Aktualizace 06.07.2021
• Pro expediční plavby v roce 2021 se společností Hurtigruten se bude požadovat potvrzení o očkování proti COVID-19. Cestující musí předložit důkaz o úplném očkování vakcínou COVID-19 povolenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) nejméně 21 dní před naloděním. K 1. červenci 2021 patří mezi tyto schválené vakcíny vakcíny Comirnaty (BioNTech / Pfizer), Moderna, Vaxzevria (AstraZeneca) a Janssen (J & J).
Další informace naleznete v následujícím odkazu:
https://global.hurtigruten.com/expedition-practical-information/health-and-safety/?_hrgb=3#frequently-asked-questions

• Pro plavby typu Coastal Express bude potřebný negativní COVID-19 nebo očkování z EU. Negativní COVID-19 test musí být proveden méně než 72 hodin před naloděním.
Další informace pobřežní politice společnosti naleznete na následujícím odkazu:
https://global.hurtigruten.com/coastal-practical-information/health-and-safety/?_ccid=20927&_ccst=0&_hrgb=2#frequently-asked-questions


Aktualizace 25.06.2021
"V současnosti existují přísná omezení pro cestující přicházejících do Norska ze zahraničí.
Cestující, kteří by se měli zdržovat v karanténě budou navzdory negativnímu testu na palubě lodí společnosti Hurtigruten zamítnutí.

• Norská vláda vydala v pátek, 18. června tiskovou zprávu o postupném otevírání norských hranic.
Odkaz na prohlášení najdete na: https://www.regjeringen.no/en/aktuelt/reopening/id2862254/

• Více informací o nedávno aktualizovaných pravidlech vstupu do Norska doporučujeme přečíst na stránkách MZV:
https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/detail/-/asset_publisher/Iw1ppvnScIPx/content/norske-kralovstvo?displayMode=1
Nebo na webové stránce norských zdravotních úřadů:
https://www.fhi.no/en/op/novel-coronavirus-facts-advice/facts-and-general-advice/entry-quarantine-travel-covid19/

Upozorňujeme, že tato pravidla mohou v krátkém čase změnit, doporučujeme informace průběžně sledovat na výše uvedených stránkách.

• Před naloděním se všichni vestujúci musí prokázat negativním Covid -19 testem, provedeným méně než 72 hodin před naloděním (platí i pro očkovaných cestující)
• Z důvodu pandemie a přísných opatření pro kontrolu infekce jsou služby na palubě omezené.
• Program výletů v jednotlivých přístavech se bude lišit v závislosti na národních a místních pokynů. "

 

Základní požadavky na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví během plavby

Ze strany lodní společnosti:

 • Sociální odstupy - snížená kapacita lodí a změna způsobu provozování restaurací a zařízení.
 • Roušky - všichni členové posádky používají roušky nebo štíty na obličej a dodržují sanitační hygienu rukou.
 • Testování - Expediční plavby: všichni členové posádky musí před naloděním prokázat negativní test Covid-19. Norské pobřežní plavby: Všem členem posádky je pravidelně kontrolovat tělesná teplota a vyplňují formulář prohlášení.
 • Sanitace - Pravidelná dezinfekce celé loď včetně všech kabin certifikovanými čisticími prostředky.

Ze strany hostů:

 • Čestné prohlášení - Před vstupem na palubu musí každý host potvrdit, že nemá žádné příznaky Covid-19.
 • Kontroly teploty a testování - Po nalodění a při vstupu do lodních restaurací hosté procházejí bezkontaktním skenováním tělesné teploty. Při zvýšené hodnotě se host musí podrobit rychlému testu na Covid-19.
 • Testování před expedičními plavbami - Před naloděním se musí každý prokázat negativním testem na Covid-19, ne starším než 72 hodin.
 • Roušky, sociální odstupy a hygiena rukou - ve všech veřejných prostorách lodi je nutné používat ochranné roušky na obličej, dodržovat vzdálenost nejméně 1 metr od ostatních spolucestujících a pravidelně si dezinfikovat ruce.

Podrobné informace o opatřeních společnosti ohledně života na palubě, sanitace, nalodění, výletů na pobřeží: LINK

Aktuální informace o podmínkách vstupu do Norska: LINK

Plavby společnosti Hurtigruten
 • MS Polarlys

  MS Polarlys

  Norské fjordy
  Z přístavu: Bergen, Norsko - Do přístavu: Bergen, Norsko
  Datum odjezdu: 08. 12. 2021
  40 073 Kč vnitřní
  47 359 Kč vnější
  Délka: 12 nocí
  Cena od: 40 073 Kč
 • MS Polarlys

  MS Polarlys

  Norské fjordy
  Z přístavu: Bergen, Norsko - Do přístavu: Kirkenes, Norsko
  Datum odjezdu: 08. 12. 2021
  27 257 Kč vnitřní
  32 210 Kč vnější
  Délka: 7 nocí
  Cena od: 27 257 Kč
 • MS Kong Harald

  MS Kong Harald

  Norské fjordy
  Z přístavu: Kirkenes, Norsko - Do přístavu: Bergen, Norsko
  Datum odjezdu: 08. 12. 2021
  23 247 Kč vnitřní
  27 466 Kč vnější
  Délka: 6 nocí
  Cena od: 23 247 Kč
 • MS Polarlys

  MS Polarlys

  Norské fjordy
  Z přístavu: Bergen, Norsko - Do přístavu: Trondheim, Norsko
  Datum odjezdu: 08. 12. 2021
  40 073 Kč vnitřní
  47 359 Kč vnější
  Délka: 11 nocí
  Cena od: 40 073 Kč
 • MS Vesteralen

  MS Vesteralen

  Norské fjordy
  Z přístavu: Kirkenes, Norsko - Do přístavu: Bergen, Norsko
  Datum odjezdu: 09. 12. 2021
  23 247 Kč vnitřní
  27 466 Kč vnější
  Délka: 6 nocí
  Cena od: 23 247 Kč
 • MS Richard With

  MS Richard With

  Norské fjordy
  Z přístavu: Bergen, Norsko - Do přístavu: Bergen, Norsko
  Datum odjezdu: 10. 12. 2021
  40 073 Kč vnitřní
  47 359 Kč vnější
  Délka: 12 nocí
  Cena od: 40 073 Kč
 • MS Richard With

  MS Richard With

  Norské fjordy
  Z přístavu: Bergen, Norsko - Do přístavu: Kirkenes, Norsko
  Datum odjezdu: 10. 12. 2021
  27 257 Kč vnitřní
  32 210 Kč vnější
  Délka: 7 nocí
  Cena od: 27 257 Kč
 • MS Richard With

  MS Richard With

  Norské fjordy
  Z přístavu: Bergen, Norsko - Do přístavu: Trondheim, Norsko
  Datum odjezdu: 10. 12. 2021
  40 073 Kč vnitřní
  47 359 Kč vnější
  Délka: 11 nocí
  Cena od: 40 073 Kč
 • MS Nordnorge

  MS Nordnorge

  Norské fjordy
  Z přístavu: Bergen, Norsko - Do přístavu: Bergen, Norsko
  Datum odjezdu: 11. 12. 2021
  40 073 Kč vnitřní
  47 359 Kč vnější
  Délka: 12 nocí
  Cena od: 40 073 Kč
zobrazit další plavby této společnosti