Akureyri

Na první pohled vypadá Akureyri, druhé největší město Islandu. V překladu znamená název Akureyri „písečná louka“. Jeho populace činí 15 000 obyvatel. Leží v jednom z nejkrásnějších fjordů celého ostrova – North Coast´s Eyjafjordur Fjord. Vrcholky hor v okolí jsou po celý rok pokryty sněhovou pokrývkou. Tam můžou zavítat milovníci lyžování.

Jedna ze zajímavostí Akureyri je, že je tu snad nejlepší počasí na Islandu, přestože se nachází nedaleko od Arktiku. Letní teploty se pohybují kolem 20 °C. Proto je město oblíbenou víkendovou destinací obyvatel Reykjavíku.

Akureyri je kulturní centrum Islandu. Je tu mnoho muzeí a dalších kulturních zajímavostí. V roce 1602 získalo město dánský obchodní monopol. Ale teprve v roce 1777 tu byl postaven první obytný dům pro dánského obchodníka Fridrika Lynge. 29. srpna 1862 získalo město status města a začalo se rozvíjet. V současnosti je město také důležitým rybářským centrem – sídlí tu největší rybářská společnost země. Kostel Akureyrarkirkja pochází z roku 1940. Byl postaven z čediče a navrhl ho architekt Gudjón Samúelsson. V kostele jsou opravdu cenné varhany, které se skládají z 3200 píšťal a zdobí je plastika zobrazující život Krista. Na stropě visí loď symbolizující tradici severu. Městu dominuje také kostel Logmannshíd z roku 1861 postavený na kopci nad městem. V kostele si můžete prohlédnout předměty ze 17. století.

Sezóna a plavby v Akureyri

Tento přístav navštěvují výletní lodě především na jaře a v létě. Islandské trasy mají ve svém itineráři mnohé lodní společnosti, vždy se ale jedná ne zcela běžnou nabídku jen v několika málo termínech. Plují sem německé lodě AIDA, TUI Cruises, dále pak i další lodní společnosti.

Nejoblíbenější výlety z Akureyri

  • Za krásami severní části ostrova
  • Botanická zahrada a vodopády Godafoss
  • Na čtyřkolkách vnitrozemím
  • Projížďka na raftech spolu s pozorování velryb
  • Let nad Arktickým kruhem

Oficiální stránky přístavu: Akureyri Port

Přístavní terminál Akureyri

Do přístavu se připlouvá fjordem Eyjafjordur. V Akureyri Harbor Cruise Terminal jsou 3 kotvící mola pro menší i velké výletní lodě. Centrum se nachází asi 1 km chůze. U terminálu je stanoviště taxi, počet vozů je však omezený.