Boracay

Ostrov Boracay je součástí Filipínského souostroví. Tento unikátní asi 8 km dlouhý ostrov láká návštěvníky svými bílými písečnými plážemi, azurovými vodami a bohatým korálovým životem. Pyšní se několika bílými plážemi, kterým kraluje slavná White Beach, považovaná za jednu z nejkrásnějších na světě. Každý večer jsou zde úchvatné západy slunce, které přitahují mnoho lidí, aby si tuto přírodní krásu užili a udělali si skvělé fotografie.

Místní obyvatelé jsou známí svou pohostinností a přátelským přijetím turistů, což přispívá k příjemné atmosféře ostrova. Během roku se na Boracay koná mnoho festivalů a akcí, jako je například Ati-Atihan Festival, tradiční festival slavený místními obyvateli s tanci, hudbou a průvody; ostrov má bohaté kulturní dědictví, zahrnující tradiční filipínskou kuchyni, umění a řemesla, které můžete objevit na místních trzích a v obchodech.

Kvůli zvýšenému turismu se zde objevila obava o ochranu životního prostředí, a tak se organizace snaží o projekty ochrany korálových útesů a zavedení ekologických opatření. Kromě pláží je Boracay domovem dalších přírodních krás, jako jsou tropické deštné lesy a útesy. Ostrov je také známý živým nočním životem s mnoha bary, kluby a restauracemi na White Beach a v okolí.

Plavby a sezóna v Boracay

Nejlepší sezóna pro návštěvu Boracay je obecně během teplejšího období, které trvá od listopadu do května. Během této doby je počasí obvykle slunečné. Teploty bývají většinou kolem 25-32°C. Během slunečné sezóny se také zvyšuje pravděpodobnost, že bude jasnější nebe a lepší viditelnost pod vodou, což je ideální pro šnorchlování a potápění. Naopak období dešťů, které trvá přibližně od června do října, může přinést častější srážky a bouřky.
Na Boracay připlouvají výletní lodě jen občas, jde především o americká plavidla na svých dálkových nebo unikátních trasách. V přístavním kalendáři najdeme lodě NCL, Holland America či luxusní jachty Seabourn.

Kam se vydat na Boracay

Nejznámější pláží na ostrově Boracay je White Beach s bílým pískem, jeden z nejpopulárnějších turistických cílů na Filipínách. Láká návštěvníky z celého světa svou krásnou tropickou krajinou a množstvím aktivit. Klidnější pláž Puka Shell Beach se nachází na severozápadním cípu ostrova.
Nejvyšší bod na ostrově Boracay Mount Luho nabízí panoramatický výhled na celý ostrov a okolní moře; skvělé místo pro fotografování. Menší pláž Balinghai Beach, která se nachází mezi White Beach a Puka Shell Beach, nabízí malebnou krajinu a klidnější atmosféru.  Hlavní nákupní a obchodní centrum je D'Mall s obchody, stánky, restauracemi a bary.
Bizarní skalní útvary, jeskyně a možnost šnorchlování skýtá malebný ostrůvek Crystal Cove Island.

Nejoblíbenější výlety na Boracay

  • Ostrov Hopping: Výlety na okolní ostrovy Crystal Cove Island, Puka Shell Beach a Diniwid Beach. Budete zde moci šnorchlovat v křišťálově čistém moři a prozkoumat malebné laguny.
  • Potápění a šnorchlování: Boracay je známý svými podmořskými scénami a korálovými útesy. Jsou zde potápěčská centra, která nabízejí výlety pro potápěče různých úrovní zkušeností.
  • Stand – up Paddleboarding: prozkoumávání laguny a pobřežní oblasti na paddleboardu.
  • Adventure Cruise s vodními sporty: tento výlet zahrnuje aktivní zábavu jako jízdu na banánu, šnorchlování, potápění.
  • Fishing Expidition: rybářské výlety, které zavedou milovníky rybaření na moře, kde si užijí lov ryb s místními rybáři a odborníky.
  • Procházky a túry po ostrově a jeho okolí, které nabízejí úžasné výhledy a možnost objevovat místní flóru a faunu.

Naše tipy pro Boracay

Gastronomie: Filipínská kuchyně je pestrá a zahrnuje širokou škálu filipínských specialit. Lechón (pečené prasátko), Adobo (kuřecí nebo vepřové maso marinované v octě, sójové omáčce, česneku a koření), Sinigang (kyselá polévka z vepřového nebo rybího masa, zeleniny a tamarindového extraktu).
Tipy na nákupy: suvenýry a dárky, magnetky, místní rukodělné výrobky, perly, náramky, plážové oblečení a doplňky, umělecká díla, malby, sochy, tradiční filipínské tkaniny, obuv, sušené ryby. Úřední jazyk: filipínština, v turistických oblastech se domluvíte anglicky.
Měna: filipínské peso (PHP); běžné je používání platebních karet, zejména v turistických oblastech, k dispozici jsou i bankomaty.
Otevírací hodiny: obchody v centru města, kavárny a restaurace mají otevřeno od brzkého rána do večera, ale některé mohou mít delší otevírací dobu, zejména pokud se nacházejí v rušných turistických oblastech.

Přístav - kotvení v Boracay

Boracay není vybaven pro přijímání velkých výletních lodí.
Ty kotví obvykle na širém moři a transfer hostů na ostrov je realizovaný čluny. 

Menší lodě kotví sousedním ostrově Panan, v Caticlan Jetty Port. Zde jsou připravené rychlé malé čluny, které přepravují cestující mezi Caticlanem a Boracay; doba jízdy je asi 25 minut.