Puerto Princesa

Puerto Princesa, jež bylo objeveno Španěly v roce 1872, je nejen hlavním a největším městem provincie Palawan na Filipínách, ale také významným přístavem. Přestože není tak velký jako jiné přístavy v zemi, má své vlastní charakteristické rysy a významné místo ve filipínské ekonomice a kultuře.

Puerto Princesa je domovem mnoha etnických skupin a kultur, což se odráží v různorodosti místních festivalů, tradic a rituálů. Město hostí mnoho kulturních událostí a slaví různé svátky během roku.

Puerto Princesa je obklopeno nádhernou přírodou, včetně pláží, hor, pralesů a korálových útesů. Má jednu z nejčistších a nejjasnějších vod na světě a nabízí mnoho možností pro šnorchlování, potápění a jiné vodní aktivity.
Město je známé svými úsilími o ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj. Puerto Princesa se snaží o zachování svých přírodních zdrojů a biodiverzity, mnoho místních projektů je zaměřeno na ochranu přírody a ekosystémů.

Plavby a sezóna v Puerto Princesa

Nejlepší sezóna pro návštěvu Puerto Princesa je mimo období dešťů, tedy od prosince do května. Během této doby je počasí obvykle slunečné, suché a teplé, což je ideální pro plážové aktivity, šnorchlování, potápění a další outdoorové aktivity. Měsíce leden a únor jsou obvykle považovány za nejlepší čas k návštěvě, protože jsou nejvíce bez srážek a pravděpodobně budete mít jasné a slunečné dny.

Kam se vydat v Puerto Princesa

Tradiční filipínské pečivo a dorty můžete ochutnat v malé čtvrti Baker's Hill, která je také známá svými krásnými zahrádkami a sochami. Prohlédněte si krokodýly na farmě Crocodile Farm a další místní faunu v přírodním parku Nature park, který slouží k ochraně ohrožených druhů. Objevte pestrou biodiverzitu motýlů a nahlédněte do kultury a životního stylu domorodých kmenů v zahradním parku Palawan Butterfly Ecological Garden and Tribal Village. Ideálním místem pro relaxaci a klidnou procházku je národní park Mitra Ranch, který se nachází na kopci a mimo jiné nabízí nádherný výhled na město Puerto Princesa a okolní krajinu.

Nejoblíbenější výlety z Puerto Princesa

  • Podzemní řeka v Puerto Princesa, součást Národního parku Puerto Princesa Subterranean River
  • Lodní výlet po této řece nabízí nádherné pohledy na jeskyně a bohatou biodiverzitu. Jedná se o jedno z nejznámějších turistických míst na Filipínách.
  • Výlet na ostrůvky v zátoce Honda Bay: V zátoce Honda Bay najdete několik malebných ostrůvků s krásnými plážemi a korálovými zátočinami. Mezi nejoblíbenější patří Starfish Island, Luli Island a Cowrie Island.
  • Pozorování delfínů: V blízkosti Puerto Princesa můžete pozorovat delfíny v jejich přirozeném prostředí. Vydejte se na lodní výlet a sledujte tyto nádherné mořské tvory v jejich životním prostředí.
  • Trekking v pralese a pěší túry: pralesy, vodopády a krásné vyhlídky na horách.

Naše tipy pro přístav Puerto Princesa

Gastronomie: Filipínská kuchyně je bohatá na exotická jídla a dobroty. Chicken Inasal (kuřecí maso marinováno v citrusové šťávě, koření a cukru podáváno s rýží), Halo-Halo (populární dezert z mnoha ingrediencí – strouhaný led, kondenzované mléko, ovoce, želé a další sladkosti), Chao long (kuřecí nebo vepřové maso, nudle, cibule, zázvor, česnek, čerstvé bylinky).
Tipy na nákupy: lokální šperky a rukodělné výrobky, kožené a keramické výrobky, dřevěné sošky, tradiční tkané produkty, košíky, šperky z korálů.
Úřední jazyk: filipínština, v turistických oblastech se domluvíte anglicky.
Měna: filipínské peso (PHP); běžné je používání platebních karet, zejména v turistických oblastech, k dispozici jsou i bankomaty.
Otevírací hodiny: Obchody v centru města jsou otevřené od 9.00 – 21.00 h.

Přístav - cruise terminál Puerto Princesa

Přístav v Puerto Princesa se nachází přibližně 1,5 km od centra města.

Z přístavu se můžete dostat do města krom pěší chůze dalšími několika způsoby:

  •  Taxi je možné najmout přímo u přístavu nebo na přilehlých ulicích; je to nejjednodušší a nejpohodlnější možnost; orientační cena 150 až 300 PHP.
  • Tříkolový motocykl s nainstalovanou karoserií pro cestující si lze pronajmout přímo u přístavu; orientační cena 50 až 100 PHP.
  • MHD – multicab nebo jeepney, tyto veřejné dopravní prostředky projíždějí na hlavní silnici poblíž přístavu; orientační cena 10 až 20 PHP

Letiště v Puerto Princesa se nazývá Puerto Princesa International Airport. Nachází se přibližně 8 kilometrů severovýchodně od centra města Puerto Princesa. Toto letiště je hlavním letištěm pro region Palawan a obsluhuje jak vnitrostátní, tak mezinárodní lety.