Invergordon

Městečko Invergordon se nachází ve skotském hrabství Ross-shire v zátoce Cromarty Firthna břehu Severního moře. Žije zde kolem 4 000 obyvatel.
Místo je především výchozím bodem na výlety do Skotské vysočiny. Největší atrakcí je bezesporu jezero Loch Ness. Turisté mají možnost projet se kolem jezera a navštívit hrad Urquhart, který nabízí impozantní výhledy na jezero.
Nelze pominout fakt, že zde se rodí ta nejlepší whisky. Rozhodně navštivte některou z mnoha destilerií v této oblasti a ochutnejte tento jedinečný zlatavý mok, nerozlučně spojený se Skotskem.

Nedaleké Inverness je krásné město ležící v ústí řeky Ness, asi 40 km od přístavu Invergordon. Je to hlavní město Skotské vysočiny a je známé svou bohatou historií, malebnou krajinou a širokou škálou aktivit a atrakcí pro návštěvníky. Celá oblast je posetá golfovými hřišti a tento sport se tu těší mimořádné oblibě.

Plavby a sezóna v Invergordon

Výletní lodě neplují do tohoto přístavu příliš často, leží na trasách výjimečných okruhů, které se pořádají od jara do konce léta. Ze známých společností tu asi nejčasněji potkáte lodě AIDA, Viking či TUI.

Neoblíbenější výlety lodních společností z Invergordon

  • Majestátní hrad Dunrobin
  • Město Inverness a hrad Cawdor Castle s návštěvoou zahrad
  • Městečko Beauly a návtěva lihovaru Glen Ord distillery s ochutnávkou
  • Jezero Loch Ness a hrad Urquhart Castle
  • Panoramatická jízda kolem břehů jezere Loch Ness
  • Transfer do Inverness, vlastní program

Kam se vydat v Invergordon

Invergordonské námořní muzeum a národopisné centrum je otevřené vždy s příjezdem výletní lodi. V okolí městečka objevíte krásné přírodní scenérie a skvělé možnosti pro pěší túry a procházky. Můžete se vydat na procházku podél pobřeží, do okolních vesnic nebo do přírodních rezervací. Na vrcholu kopce Fyrish Hill se tyčí monumentální struktura ve tvaru slunce.

Naše tipy pro Invergordon

Gastronomie: Skotská gastronomie je bohatá na tradiční pokrmy a suroviny, které odrážejí bohatou historii a kulturu země. Haggis, směs jehněčího nebo hovězího masa, je pravděpodobně nejznámějším skotským pokrmem. Velice oblíbené jsou ryby. I zde se hojně nabízejí britské "fisch and chips" (smažená treska v těstíčku a hranolky). Skotský losos z čistých vod zdejších řek a moří je často podáván grilovaný, uzený nebo připravený v různých pokrmech, jako je například lososový steak. Pomyslnou sladkou tečku zastupuje ovesný dezert Cranachan podavaný ve sleničce či máslová sušenka Shortbread.
Whisky je symbolem skotské kultury a dědictví. Její rozmanitost a kvalita přitahují whisky milovníky z celého světa, kteří si užívají rozmanitosti chutí a aromat tohoto slavného nápoje. Skotská whisky existuje ve mnoha různých stylech a variantách, které se liší podle regionu, typu sladu a technologie destilace.
Jazyk: angličtina je oficiálním jazykem; v některých oblastech se mluví skotskou gaelštinou (Gàidhlig) či se používá dialekt Scots.
Měna: britská libra (GBP)
Oficiální stránky přístavu: Port of Cromarty Firth

Přístav Invergordon - cruise terminál

Kotviště výletních lodní nemá žádné další příslušenství, na nábřeží je jen pár stánků místních obchodníků se suvenýry a skotskými specialitami. Do centra městečka to je jen pár minut pěšky.

Do Inverness můžete cestovat vlakem z nádraží vzdáleného 10 minut chůze, jízda trvá asi 50 minut. Druhou možností je autobus 25X z Camerons Garden Center.