Livorno

Přístav Livorno leží v severní Itálii, v oblasti Toskánska a patří mezi nejdůležitější přístavy v Ligurském moři. Livorno je jedním z nejzajímavějších měst v Toskánsku a je často nazýván "Novými Benátkami". Je vynikajícím výchozím místem pro výlety do Pisy, kde můžete obdivovat stavební komplex se slavnou šikmou věží na náměstí Piazza dei Maracoli, památka, jež byla zapsána do světového dědictví UNESCO.  Mnoho připlouvajících turistů míří také do dalších dvou významných měst, jež patří mezi klenoty italské architektury, jsou jimi Florencie a Siena. Vynechat byste neměli moderní synagogu od význačného architekta Angela di Castro z roku 1962 nebo neoklasicistní komplex zásobníků a čistíren vody Acquedotto Leopoldino.

Plavby a sezóna v Livornu

Lodě CostaMSC sem plují pravidelně od jara do podzimu, kotví tu lodě i dalších lodních společností.

  Vyhledej plavby z přístavu Livorno 

Kam se vydat v Livornu

Velkou atrakcí pro turisty je akvárium na náměstí Piazzale Mascagni. V severní části přístavu se nachází pevnost Fortezza Vecchia (Old Fortress) postavená Giuliem de' Médici mezi 1521 a 1534. Hlavní třída Via Grande se spojuje s centrálním náměstím Piazza della Repubblica, kde vás v historickém centru zaujme katedrála Františka z Assisi Duomo di Livorno ze 16. století. Na přístavním náměstí Piazza Micheli stojí pomník Monumento dei Quattro Mori.

Nejoblíbenější výlety v Livornu

  • Okružní jízda městem
  • Výlet do Florencie
  • Výlet do Pisy

Naše tipy pro přístav Livorno

Vzhledem k velice snadné dostupnosti centra města si můžete užít kotvení v Livornu v klidu. V dosahu jsou četné kavárničky a obchody. 
V místních resturacích si můžete dopřát nějakou výbornou italskou specialitu.
Gastronomie: italská kuchyně je považována za jednu z nejlepších na světě. Nejoblíbenější je pizza Margherita s rajčaty, mozarellou, bazalkou a olivovým olejem. Oblíbené jsou různé druhy těstovin upravovaných snad na tisíce způsobů (al pomodoro, alla carbonara, lasagne). Nechybí různé druhy sýrů (parmazán, mozzarella di bufala, gorgonzola, pecorino), sladkosti (voňavé stogliatelle, plněné trubičky cannoli, dezert tiramisu). Italská vína jsou ceněná na celém světě, ochutnat můžete šumivé Lambrusco, červené Chianti, bílé Frascati nebo pálenku z vína Grappu.
Tipy na nákupy: italské boty,  zlaté šperky, víno,  mandlový likér Amaretto, olivový olej, nakládané papričky, oplatky s medem a mandlemi.
Měna: euro (EUR)
Úřední jazyk: italština, na turistických místech se domluvíte anglicky.
Otevírací hodiny v Itálii (obecně): pondělí - sobota 9.00 - 13.00 a 15.30 - 19.30

Přístavní terminál Livorno

Výletní lodě kotví v novém terminálu Calata Punto Franco. Do centra města je to 500 m, dá se tedy dojít pěšky nebo lze využít taxi či MHD.
Jedná se i o důležitý italský trajektový přístav.
Z Prahy do Livorna to je cca 1 100 km, dlouhodobé parkování je k dispozici.

Mapa přístavu Livorno