Kotor

Menší černohorské město Kotor se rozkládá v nejzazším cípu zálivu Kotor, který je považován za jeden z nejkrásnějších v Evropě. Reliéf 28 km dlouhého zálivu, obklopeného vysokými hradbami pohoří Lovcen, připomíná spíš norský fjord, i když se ve skutečnosti jedná o zatopený říční kaňon.

Kotorský záliv (Boka Kotorska) se dále větví do do 4 menších zálivů. Za nimi, například v Budvě, se táhnou krásné písečné pláže. Vznik Kotoru se datuje do 7. století, v té době plnil funkci důležité byzantské pevnosti. Strategicky významné místo během staletí ovládali Srbové, bosenští králové, Benátská republika, Rakousko a další.

Ve 20. století byl začleněn do Jugoslávie, od roku 2006 je součástí samostatného státu Černá Hora (Montenegro). V historické části města naleznete skvěle zachovanou síť středověkých uliček a spoustu kostelů, vše je chráněné pevností svatého Jana a mohutnými městskými hradbami. Díky skvěle zachovalým památkám je Kotor i sousední Perast zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.

Sezóna a plavby v Kotoru

Plavby tímto krásným zálivem si můžete vychutnat pouze od jara do podzimu. Připlouvají sem především lodě MSC, AIDA a Costa Cruises. Přístav je vhodný pro menší výletní lodě, obří výletní lodě nejnovější generace sem neproplují.

Kam se vydat v Kotoru

Nepochybně nejkrásnější výhled na zátoku se vám naskytne ze skalní vyhlídky nad městem. (Výstup je náročný a po kamenité cestě, není vhodný pro osoby se sníženou pohyblivostí; za poplatek). Projděte se malebnými uličkami Starého Kotoru a prozkoumejte 3 městské brány. Při toulkách městečkem narazíte také na románský kostel Sv. Lukáše se zvoničkou, kde se podívejte na krásné pravoslavné ikony. Katolická katedrála Sv. Tripuna, patrona města, z roku 1166 je zároveň i muzeem sakrálního umění.
Pláže: Kotorské pláže v blízkosti centra města jsou většinou kamenité, oblázkové. Písečné pláže se nacházejí v Budvě (25 km) nebo Ulcinji.

Nejoblíbenější výlety v Kotoru

  • Historický Kotor a Budva
  • Barokní město Perast a Kotor
  • Relaxace na pláži Jaz u Budvy
  • Vyhlídková plavba zátokou Kotor do městečka Perast
  • To nejlepší z Černé Hory - autobus s průvodcem

Naše tipy pro přístav Kotor

Co ochutnat - místní speciality: börek - listové těsto plněné špenátem, sýrem, masem a bramborami; černé rizoto s inkoustem z kalamářů; pasulj - balkánská verze pečené fazole s masem a kořením; stříbrná řepa dochucená česnekem je často přílohou k čerstvé pečené rybě nebo ke smaženým kolečkům z kalamářů; vepřové nebo hovězí cevapi prodávané v pouličních stáncích ćevabdžinicas; njeguski steak - vepřový filet s krémovým sýrem a šunkou Njegusi; karadjordjeva schnitzel - obalený a smažený njeguski steak; salát z chobotnice - v různých variacích klasického receptu, ale vždy s česnekem a petrželkou; gavice - obalené a smažené rybičky jsou výbornou jednohubkou k pivu nebo vínu; buzara - guláš z ryb a mořských plodů, cibule, rajčat a místních bylinek; sač - je typický pomalý způsob přípravy masa (kozí, skopové, hovězí nebo vepřová). Ze zákusků bajadera na způsob nugátu z ořechů a pečiva s čokoládovou polevou; a baklava
Místní vína: bílá odrůda Krstač; červená odrůda Vranac.
Nákupy, suvenýry: kapa - tradiční mužská černá kulatá čepice s červeným vyšívaným vrškem; brojanice - modlitební náramek s uzlíky (obvykle 33 podle věku Krista), tradičně černý; včelí produkty: včelí pyl, propolis, medovina, kosmetika a med; starožitnosti - šperky a čajníky z balkánského stříbra, náboženské kříže, vyřezávané krabičky, koberečky kilim; sušená levandule; balené bylinkové čaje; šunka pršut, sýry, olivový olej, řetězy sušených fíků, kvalitní octový ocet; brandy podobná rakija z fermentovaných hroznů.
Nakupovat lze v malých obchůdcích v uličkách, na tržnici před městským opevněním, v obchodním centru Kamelija.
Taxi: Ve vozech se používají se taxametry. Při delší cestě se s řidičem předem domluvte na ceně.
Jazyk: Většina obyvatel mluví srbsky, ale úředním jazykem je černohorština. V turistických oblastech se domluvíte anglicky.
Časový posun oproti Slovensku: 0 (UTC+1)
Měna: euro (EUR)
Oficiální stránky přístavu a města Kotor: www.kotor.com

Přístavní terminál Kotor

Menší lodě kotví u jednomístného pobřežního mola, které je vzdálené jen kousek od historického jádra. Větší lodě pak kotví v zátoce a přeprava cestujících je realizovaná čluny k molu.

Přímo v přístavu nabízejí místní agentury výlety rychločlunem po zátoce. K dispozici bývají ve vysoké sezóně také turistické autobusy hop-on-hop-off.