Ceuta

Přístav Ceuta je společně s městem Melilla jednou ze dvou španělských enkláv na pobřeží severní Afriky, ležící na nejsevernějším cípu Gibraltarského průlivu.  Až do roku 1995 náleželo k provincii Cádiz.  Sousedí s Marokem a leží ve Středozemním moři. Město má bohatou a dlouhou historii, která sahá až do 5. století p. n. l. Strategické umístění Ceuty vytvořilo z města rozhodující bod pro mnoho kulturních, obchodních a vojenských událostí. Ceuta se rozprostírá na výběžku sedmi vrchů, samotné město se nachází na konci úzkého mysu. Dominantou je hora Monte Hacho, která je podle řecké mytologie označována jako jeden z Herkulových sloupů, dnes se na jejím vrcholu nachází španělská vojenská základna.  Velkým turistickým lákadlem je gibraltarská skála nebo Parque Maritímo del Mediterráneo. Díky skvělé zeměpisné poloze je Ceuta ideální dovolenkový ráj s více než 300 slunečnými dny v roce. 
Impozantní je připlutí do Ceuty, kdy je pobřeží z obou stran lemované kopci a starověkými pevnostmi. Hostům se nabízejí nádherné výhledy.

Sezóna plaveb v přístavu Ceuta

Tento španělský přístav je využíván pro okružní plavby minimálně. Je zastávkou při plavbách na Kanárské ostrovy či dále do Atlantiku. Potkáte tu především lodě MSC, občas sem zavítají i plavidla jiných lodních společností

Kam se vydat v Ceuta

Vynechat byste neměli gibraltarskou skálu nebo přímořský park Parque Maritímo del Mediterráneo, který vznikl v roce 1995 a pyšní se umělými plážemi, bazény, vodopády, mosty, sochami a napodobeninami hradů. 

Nejoblíbenější výlety v Ceuta

  • Maják Europa Point
  • Mešita Ibrahim al Ibrahim
  • Eastern Beach Gibraltar
  • Tétouan - středověké památky

Naše tipy pro přístav Ceuta

Gastronomie:  paella (králičí, kuřecí maso, fazole, rýže), gazpacho (polévka s rajčaty, paprikami, okurkami a cibulí), tortilla (pečená placka z brambor, vejce a cibule), španělské jednohubky tapas, moučníky churros, vynikající koktejl Aigua de València z pomerančového džusu, vodky, ginu a sektu.
Tipy na nákupy: kožené výrobky, zlaté a stříbrné šperky, parfémy, krajky, olivový olej, keramické výrobky.
Úřední jazyk: španělština a katalánština, v turistických oblastech se domluvíte anglicky.
Měna: euro (EUR)
Otevírací hodiny ve Španělsku (obecně):
Pondělí - Sobota 9.30 - 13.00 a 16.30 - 20.00. Větší nákupní centra jsou otevřené od 10.00 do 21.00h.
V neděli a svátcích jsou obchody zavřené. Na turistických místech to ale platit nemusí.
Oficiální stránky přístavu: Porto de Ceuta

Přístav Ceuta

Cauta má 2 přístavní terminály: Pier Penitent a Espana Pier. V terminálech jsou stanoviště taxi a turistické informace. Pěšky do centra města 10 - 15 minut (podle terminálu). 

Mapka přístavu Ceuta: