Casablanca

Na březích Atlatického oceánu ležící marocká Casablanca (arabsky Dár al-Bajdá) s třemi miliony obyvatel je největším hospodářským střediskem státu. Jsou zde dvě mezinárodní letiště a přístav, patří k největším v Africe. Casablanca byla vybudována ve 2. pol. 18. stol. (na místě města Anfa ze 7. stol., rozbořeného 1468 Portugalci). V roce 1907 byla okupována francouzskou armádou a v roce 1942 obsazena vojsky USA. V roce 1943 se stala místem konání konference F. D. Roosevelta a W. Churchilla a v roce 1961 konference hlav afrických států o neokolonialismu.

Nejvýznamnější pamětihodností města je mešita Hassana II. Ta byla vybudována v letech 1980 až 1993 na počest šedesátin krále Hassana II. Je druhou největší mešitou světa po mešitě v Mekce. Zabírá 2 hektary půdy, částečně získané vybudováním umělého poloostrova v moři. Do modlitebního sálu se vejde 25 000 lidí a na přilehlé nádvoří dalších 80 000. Čtvercový minaret je vysoký 210 metrů a v noci z něj svítí paprsek ukazující směr k Mekce. Mešita byla postavena z celonárodní sbírky, do které přispěli prakticky všichni obyvatelé Maroka, často i nedobrovolně, ale nyní jsou na mešitu všichni patřičně hrdí.

U bran přístavu se nachází největší a nejmodernější vlakové nádraží v Africe.

Plavby a sezóna v Casablance

Přístav Casablanca není běžně na trasách výletních lodí, ty se sem zatoulají nejčasněji od podzimu do jara na delších plavbách. Nejčastěji sem míří lodě Costa Cruises a MSC.

Kam se vydat v Casablance

Rozhodně si nenechte ujít návštěvu mešity Hasana II. (doporučujeme taxi, pěšky cca 30 min.). Další atraktivní turistickou zastávkou je medína, stará část města s uzoučkými uličkami a stovkami obchůdků. Pro návštěvu hlavního města Rabatu zvolte fakultativní výlet lodní společnosti.
Pokud byste si chtěli zajet na pláž, můžete využít MHD a vězte, že pojedete českou tramvají, která vás zaveze na předměstí Corniche, kde je rozlehlá pláž (Casa Tramway). Zastávka tramvaje je jen kousek od hlavní brány terminálu.

Nejoblíbenější výlety v Casablance

  • Casablanca & mešita Hassana II.- prohlídka města s průvodcem
  • Město Marrakeš s průvodcem
  • Hlavní město Rabat
  • Úrodná nížina Meknes
  • Město Fez

Přístavní terminál Casablanca

Výletní lodě kotví v hlavním přístavu, který slouží i pro nákladní lodě. Hosté výletních lodí tu nenaleznou takový komfort, jako ve středomořských terminálech, ale zase se ocitněte přímo v dění tohoto rušného přístavu.
Do centra města to je pěšky 1 -1,5 km podle aktuálního místa kotvení.
Často jsou organizováhy shuttle busy (cca 15 EUR) do centra.

Mapka přístavu Casablanca: